דלג לתוכן העמוד

אבנר בן יהודה ז”ל

אבנר בן יהודה ז”ל
רב טוראי 
חיל שריון 

אבנר בן יהודה ז”ל

בן שולמית ויהודה
נפל ביום כ"ז בסיון תש"ח (04.07.1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נס ציונה

סיפור חייו

בן שולמית ויהודה-שלמה, נולד ב א' בטבת תרע"א - 1/1/1911 בעיר כאו שבתימן ועלה לארץ עם הוריו בשנת תרע"ח.

אחרי שלמד בבית-ספר עממי בנס ציונה יצא לעבודה. הוא הצטרף ל"הסתדרות העובדים", נלחם בשמרנות הדור הקשיש שבעדתו ובהתנגדותם להשתלבות הדור הצעיר בחיי העבודה והקידמה. אבנר השתתף ביסוד מושב העובדים של יוצאי תימן טירת שלום (ליד נס ציונה) והיה בין ראשוני העולים על הקרקע בשנת 1930. שימש מזכיר המושב וחבר מועצת הפועלים, פעל למען צירוף התושבים באופן קיבוצי ל"הסתדרות". יזם והמריץ הכנסת מים וחשמל וסניף קופת-חולים לכפר.

היה מראשי מנהיגי המושב ופעיליו והקדיש לכך את כל זמנו הפנוי והרבה מרץ ועמל. הוא היה חבר ה"הגנה" ומפעיליה משנת 1935, אירגן, הדריך ואימן במקומות שונים. במאורעות 1936 התגייס לנוטרות ומאז שירת בה ברציפות. בשנת 1942 סיים מטעם ה"הגנה" קורס מ"כים והיה מפקד אזור טירת שלום.

בחורף תש"ח היה פעיל בהגנת המקום והסביבה והשתתף בקרב על קוביבה, ושני בניו הגדולים - מתוך חמשת ילדיו - נטלו חלק בקרב כקשרים ואתתים. ביום כ"ז בסיוון תש"ח (4.7.1948), אחרי בלימת הפלישה המצרית, קיבל ידיעה כי על הגבעה בקוביבה נמצא מוקש. הוא העביר את הידיעה למטה החבל ונשלח לבדיקת המקום. שם מצא פגז-מרגמה, ומשלא הצליח לפוצצו ביריות, החל לפרקו בידיו. הפגז התפוצץ ואבנר נפל בעת מילוי תפקידו, הפגז ריסק אותו יחד עם שני בניו - יהודה בן 15, שהיה איש הגדנ"ע הפעיל במקום ואירגן קבוצת קשרים, ומתתיהו בן 13, ששימש גם הוא כקשר בין עמדות המגינים. הניח אישה, מרים, ושלושה ילדים. אבנר הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנס ציונה.

המידע מאתר יזכור של משרד הבטחון

לעמוד ההנצחה המלא

מקום מנוחתו

אבנר בן יהודה ז”ל
בן 37 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נס ציונה
חלקה: 2
שורה: 6
קבר: 8