דלג לתוכן העמוד

אלימלך(ממה) זמורסקי ז”ל

אלימלך(ממה) זמורסקי ז”ל
רב טוראי 
חטיבת גבעתי 

אלימלך(ממה) זמורסקי ז”ל

בן נחמה ופינחס
נפל ביום ג' בתמוז תש"ח (10.07.1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי באר טוביה

סיפור חייו

בן נחמה ופינחס, נולד ביום כ"ד באב תרפ"ה (14.8.1925) בתל- אביב וגדל בנס ציונה. לאחר שסיים את בית-הספר העממי ניסה את כוחו במכונאות, אך נתקשר ביותר לעבודה חקלאית ועבד בעיקר ברפת גדולה שעמדה לרשותו והיה חקלאי-רפתן טוב ומסור. הוא מצא לו זמן לעסוק בספורט והיה מן הבולטים בקבוצות הכדורגל והכדורסל בנס ציונה. עוד בהיותו צעיר לימים נבחר, בלי שסיים כל קורס, כמדריך סניף "המכבי הצעיר" בנס ציונה.

מנעוריו היה חבר ב"הגנה" ועם צאת הקריאה לצבא - עזב את עבודתו והתמסר לפעולות ה"הגנה". אלימלך היה אחד הפעילים ביותר בחי"ש נס ציונה: סיים קורס מ"כים, עבר קורס נוסף והוסמך לרב-טוראי באחת הפלוגות בחטיבת "גבעתי" ושירת בחיל השריון. היה בין הראשונים במושבה שנשלחו להגן על טירת שלום. השתתף בקרבות נגד מפקדת חסן סלמה, ממפקדי הכנופיות, והצטיין בהם. כן השתתף במבצע "נחשון", בפריצת הדרך לירושלים, ובקרבות בתל-א-ריש, בקוביבה ובבאשית. שם נפצע בידו מכדור והוחזר לביתו. אך מקוצר-רוחו, ביודעו כי אחיו-תאומו וחבריו נתונים כל יום בסכנות, חזר לפלוגתו לפני שנרפא פצעו.

מאז הוסיף ללחום בבית דראס, אשדוד, עיבדיס - בהדיפת הפולש המצרי. היה עלם יפה-תואר וזקוף-קומה, אוהב את הארץ ומסור לה, טוב-לב ואמיץ-רוח, מלא אמונה וביטחון בצדקת מלחמתנו והשרה מביטחונו זה על סביבותיו. "אל תדאגו, יהיה טוב - מוכרח להיות טוב!" היה רגיל לומר בכל שעה קשה. דבריו האחרונים לאמו היו: "הלוואי ותיפסק ההפוגה - ונראה להם, למצרים; נגרשם מן הארץ".

לקראת חידוש הקרבות בתום ההפוגה הראשונה תוכנן מבצע "אנ-פאר" במגמה לפרוץ את הדרך לנגב. אולם המצרים הפרו את ההפוגה והקדימו ותקפו בליל 7-8 ביולי 1948, תפסו מספר משלטים ושיבשו תוכנית זו. במסגרת המבצע תקפו כוחותינו בלילה הבא, ליל 8-9 ביולי, וכוחות "גבעתי" כבשו את משלט עיבדיס, צפונית-מזרחית לנגבה. בימים הבאים ערכו המצרים התקפות כבדות חוזרות ונשנות על המשלט, ולוחמי "גבעתי", בהגנה עיקשת, הדפו את ההתקפות. בקרבות אלה פגע פגז פגיעה ישירה בחפירתו, ואלימלך נפל בקרב ביום ג' בתמוז תש"ח (10.7.1948).

הובא למנוחת-עולמים בקבר-אחים בבית-הקברות הצבאי בבאר טוביה.

המידע מאתר יזכור של משרד הבטחון

לעמוד ההנצחה המלא

 

מקום מנוחתו

אלימלך(ממה) זמורסקי ז”ל
בן 24 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי באר טוביה
חלקה: 2
שורה: 2
קבר: 3