מהפיכת המיחזור בנס ציונה - כל הפרטים


אנחנו בעיצומה של מהפכת מיחזור בעיר - למי שרוצה להעמיק בפרטים - הנה כל הנתונים:

הבעיה - עד היום - לא היה כמעט מיחזור בעיר:

  • נס ציונה היא בין הערים עם המספר הנמוך של מתקני מיחזור ביחס לגודל (לדוגמה - רק 8 קרטוניות בעיר לעומת כ-30 בערים בגודל דומה).

  • בנס ציונה אין מרכזי מיחזור בתוך השכונות או פריסה נגישה של מתקני מחזור.

  • נס ציונה היא בין הערים אחרונות שלא נכנסה למיחזור באמצעות פחים כתומים בתחומה.

  • בנס ציונה אין מיחזור של טקסטיל או פסולת אלקטרונית.

הפתרון - השנה חתמה העירייה על הסכם עם תאגיד המיחזור תמיר:

עד היום שילמנו מיליוני שקלים על פינוי והטמנת של פסולת מזהמת, שניתן היה למחזר.

למעשה במשך שנים, הרשות פינתה על חשבונה (=על חשבון התושבים) את מרבית פסולת המחזור וגם שילמה על הטמנתו - במקום למחזר ולחסוך, ובעיקר לקבל שיפוי על כך מתאגיד תמיר. 
הכסף הלך לפח בכל מובן.


שואפים גבוה ורחוק - כל העיר ממחזרת
מהפכת המיחזור שאנו מובילים – נוגעת בראש ובראשונה – לפריסה משמעותית, רחבה, ונגישה של מקסימום מתקני מחזור ממקסימום זרמי המחזור הקיימים - הן במרכזי מיחזור (בהם ירוכזו מספר מתקנים), הן בחדרי האשפה (פחים כחולים לעיתונים ופחים כתומים) והן בנקודות מרכזיות בעיר - על מנת לאפשר מקסימום גישה לתושבים למחזור.
רק אם ננגיש את המתקנים ונאפשר לכל תושב למחזר באופן קל ונוח יחסית, נוכל להצליח למחזר, באמת למחזר.


מהפכה בשלוש פעימות:
פעימה ראשונה – חתמנו על חוזה עם תאגיד תמיר, ויצאנו למכרז לפינוי קרטונים, עיתונים ובקבוקים (פלסטיק וזכוכית). שלב זה הסתיים ואנו לקראת סיום פריסת מתקני המיחזור הללו בעיר.
פעימה שנייה – פרישת פחים כתומים בעיר (פחי האריזות). חתמנו על ההסכם המחייב עם תאגיד תמיר, ואנו מכינים את תוכנית הפריסה הרשותית למיקום המתקנים הכתומים.
פעימה שלישית – הוספת זרמי מיחזור נוספים, הכוללים פסולת אלקטרונית וטקסטיל.


היעד שלנו ברור - נס ציונה תהיה בראש רשימות הערים הממחזרות בארץ! 
 

כמה מרכזי מיחזור יהיו בעיר וכמה מתקנים יהיו בכל מרכז כזה? 
אנו מתכננים כ 25 מרכזי מחזור מרכזיים בעיר. בכל מרכז כזה יהיו בין 5 – 6 מתקני מחזור (קרטוניה, בקבוקים, עיתונים, זכוכית וכתום. בחלקם אולי נוסיף גם טקסטיל בהמשך).

בנוסף לאלה, יוצבו מתקנים נוספים בנקודות אסטרטגיות שיאפשרו גישה לתושבים. כמו גם בחדרי האשפה כפי שנכתב לעיל.


איפה ימוקמו מרכזי המיחזור ולמה?
רוב המרכזים בעיר הוצבו במיקומים בהם כבר היו מתקני מיחזור, או שהיה בהם צורך להקים מרכז כזה כדי לתת מענה לריכוז אוכלוסייה.

המיקום צריך היה להיות בולט, על ציר מרכזי, נגיש לפינוי (של משאיות והנפה), מונגש, קרוב לחניה, תוך מינימום הפרעה לתנועת הולכי הרגל והתחבורה.

אנו יודעים, שהרבה פעמים אנשים אומרים שהם בעד מחזור אבל לא רוצים את המחזור ליד הבית. לצערנו, זה חייב להיות לידנו וקרוב אלינו - כדי שזה יעבוד ואנחנו נמחזר. פשוט אין דרך אחרת.


נראות המתקנים – למה בנינו מעטפת גדולה?
כדי שמיחזור יצליח – חשוב מאוד שהפסולת שנזרקת למתקני המחזור תהיה פסולת למיחזור ולא אשפה.

כדי לוודא שתושבים לא יתבלבלו ומתקני המחזור לא יהפכו למתקני אשפה – הנראות של המתקנים – בולטת, שונה.

הנושא החזותי העסיק אותנו חודשים רבים וחיפשנו יחד עם יועצים מקצועיים, תאגיד תמיר, רשויות אחרות – אלטרנטיבות אחרות למתקנים הקיימים. 
חשבנו לעצב מתקני מיחזור לבד – אך מעבר לעלות הגבוה הכרוכה בזה, רשויות מעטות שעשו זאת חזרו בהן בשל חוסר עמידות המתקנים, מה גם שלחלק מזרמי המחזור לא מצאנו מתקנים מתאימים.
חשבנו על מתקני מיחזור מוטמנים – מהלך זה לא יושם בשום עיר בארץ, ולא בכדי. תאגיד תמיר מתנגד עקרונית למתקני מיחזור טמונים – דבר שמביא להשלכת פסולת מעורבת ולא ממחוזרת ומעקר את כל תכלית המיחזור.

לאור זאת, תאגיד תמיר גם לא משפה רשויות על בניית טמוני קרקע למחזור– כך שעלות ממוצעת של בין 40,000 - 60,000 ₪ למתקן מיחזור טמון מוטלת רובה ככולה על הרשות.

תכפילו במספר המתקנים שצריך בעיר ותגיעו לעלות כספית עצומה ולא ריאלית, כשהאלטרנטיבה היא לקבל ללא עלות כלל את כל מתקני המיחזור הנדרשים.


בסופו של דבר – בחרנו במהלך חדשני, מקורי יצירתי – לקחת את המתקנים הקיימים ולעטוף אותם במעטפת מעוצבת, ממותגת עם שם השכונה שאליה המרכז משתייך.

כך ירוכזו כל המתקנים במתחם מרוכז אחד, המראה יהיה אחיד ונקי, המרכז יהיה בולט ומזמין, והפסולת (שמלווה לצערנו לא מעט מתקני מחזור עם או בלי מעטפת) לא תתגלגל ברחובות אלא תשאר בצמוד למתקנים (ובתקווה שלא תהיה בכלל).

המעטפת גדולה, כי המתקנים הם גדולים, ובכל מרכז לא יהיו 2 מתקנים אלא 5 – 6, אבל האלטרנטיבה היא להציב את המתקנים כפי שהם – סגול, ירוק, כתום, אפור, כחול – תראו בערים אחרות איך זה נראה, תחשבו אם כך הינו רוצים שיראה אצלנו.

אנו מובילים מהלך מתמשך, מעמיק ושקוף
פרויקט המיחזור מדובר בעירייה כבר מעל לחצי שנה, והועלה לדיון במועצת העיר ובוועדות הרלוונטיות.
בועדת איכות הסביבה מיולי האחרון, מנהל אגף שפ״ע סקר את נושא המיחזור בעיר ודיווח על התוכניות העתידיות. בישיבת מועצת העיר מדצמבר, נידון ואושר פה אחד התקציב לפרוייקט. ובתחילת החודש הנוכחי עלה הנושא שוב בועדת איכות הסביבה (שהתקיימה ב"זום") והוצגו תמונות והסבר מפורט על מרכזי המיחזור החדשים שכבר ניבנו ומוקמו.


התחלנו את הפרוייקט הזה בפיילוט בפברואר 2020, נקודה אחת במזרח ואחת במערב שבהן הוצבו המרכזים הללו ובחנו הן מבחינת תלונות תושבים והן מבחינת הנראות והתחזוקה.

לאור הרשמים מהשטח והתגובות החיוביות, החלטנו להמשיך להתקדם עם הפרויקט גם ליתר העיר.

אנו ממשיכים לפעול ביתר שאת בתחום, לראייה מתקני המחזור במרכזי המחזור מתמלאים מהר יותר תודות לשיתוף הפעולה הנפלא של התושבים

לאור זאת, לאחרונה הגענו לסיכום עם תאגיד תמיר וקבלן פינוי בקבוקי הזכוכית לשנות תדירות הפינוי מאחת לחודשיים לאחת לחודש והוספנו עוד מתקנים. עם קבלן פינוי מתקני מחזור הפלסטיק הגענו לסיכום של פינוי  30 מתקנים (במיקומים מרכזיים)  אחת לשבוע במקום אחת לשבועיים.
 
סיירת הניקיון של מתקני המחזור עובדת יום יום, ואנו מבקשים מהציבור לסייע לנו לשמור על הניקיון במתקנים ולא להניח שקיות בצד הפחים, אם המתקן מלא יש לדווח מיידית למוקד ואנו נטפל.

באשר לפחים הכתומים: הנושא נמצא בתהליך מתקדם, ואנו מתכננים את פריסתם לפי התכנון (בשיתוף פעולה מלא עם תאגיד תמיר) לסוף 2020 / תחילת שנת 2021  -

המהלך כולל רכישת כלי האצירה, הסכם מול קבלן פינוי, מהלך הסברה רחב היקף ופעילויות רבות ומגוונות הקשורות בנושא.

אנו מקווים מאוד שהתושבים ישתפו פעולה ויקפידו על ניקיון מרכזי המיחזור, וימנעו מהשלכת אשפה שלא במתקנים עצמם.

 

אנו כאן ומוכנים לענות לכל פניה ושאלה שעולה, ותמיד מוכנים לשתף ולהתייעץ - אתם מוזמנים לפנות למוקד העירוני 106