• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
106 08-9383838
עיריית נס ציונה בגוגל עיריית נס ציונה בפייסבוק עיריית נס ציונה ביוטיוב
EN

זיקוקים - איזה כיף? לא לכולם

זיקוקים - איזה כיף? לא לכולם

לא כולם נהנים ממופעי הזיקוקים המסורתיים ביום העצמאות. הזיקוקים גורמים לבהלה רבה לכלבים ועלולים אף לסכן אותם.
מדינת ישראל תציין השבוע את יום העצמאות  ה- 71 ובכל רחבי הארץ מתוכננים אירועים וחגיגות. רובנו בוודאי נצא בשמחה לצפות בבמות, במופעי הבידור ומטחי הזיקוקים המסורתיים.  מי שאינו שותף לשמחה הגדולה – הם חיות המחמד שלנו, ובעיקר הכלבים.

הרעשים שמשמיעים הזיקוקים, גורמים לכלבים לפחד אינסטינקטיבי גדול והם מגיבים בלחץ ובהלה. התגובה הנפוצה ביותר לשמיעת זיקוקים, שהפכה כבר לתופעה ביום העצמאות, היא בריחת הכלב מבעליו. הכלבים מתחילים לרוץ, ולאחר זמן מה, כאשר הם נרגעים הם לא יודעים היכן הם נמצאים. לעיתים יש סוף טוב לסיפור וכעבור מספר ימים מוצאים הכלבים את דרכם חזרה הביתה. אך לא תמיד זה הוא המקרה, ולצערנו, הכלביות ברשויות המקומיות וכן אלו של האגודות והעמותות מתמלאות בתקופה זו בכלבים שלא רק עברו חוויה מבהילה אלא אף איבדו את ביתם ואת משפחתם.

גם כלבים ממושמעים, שאינם נוהגים להתרחק מבעליהם, ואפילו כלבי שמירה שחונכו בקשיחות, עלולים להיבהל מאד ולברוח וזאת משום שחוש השמיעה של כלבים מפותח הרבה יותר מחוש השמיעה של בני האדם ולכן הם שומעים כל דבר בעוצמה מוגברת עד מאד.

להלן מספר המלצות כיצד למנוע מכם את עגמת הנפש מהיעלמות הכלב, ואיך לחסוך ממנו את  אי הנעימות עקב ההיחשפות לזיקוקים:​
כאשר אתם יוצאים לאירוע שבו יהיה מפגן זיקוקים – השאירו את הכלב בבית.
בבית, סגרו היטב פתחי יציאה אפשריים כגון דלתות וחלונות זאת על מנת למנוע הימלטות הכלב וגם לבודד את הסביבה וליצור ככל הניתן הגנה מהרעש. רצוי אף לסגור את הכלב בחדר אחד בבית על מנת להקנות לו בטחון רב יותר.​
השאירו את הטלוויזיה או הרדיו פתוחים כדי שיכסו על רעש הזיקוקים.
אם הכלב נמצא בחצר – דאגו ששער החצר סגור והכלב קשור היטב ואין לו אפשרות בריחה.
אם אתם מוצאים את עצמכם עם הכלב בסביבת זיקוקים או רעשים קיצוניים – שבו לידו, הרגיעו אותו בליטופים ודיבור רך ופנקו אותו עם משהו טעים לאכול – זאת במטרה לקשר את החוויה הלא נעימה שכלבכם עובר, עם דברים חיוביים.
טיפול מונע ניתן לבצע מראש, ע"י מאלפים מקצועיים המקליטים רעשים קיצוניים ומשמיעים לכלב את הרעש, עד שהוא מתרגל לכך.
במקרים קיצוניים ולפי המלצת וטרינר מטפל, ייתכן ויהיה צורך בשימוש בכדורי הרגעה.
במידה ומצאתם כלב משוטט עם קולר, ולאחר יום העצמאות כמו בשנים קודמות, יהיו לא מעט כלבים שכאלה, דווחו למחלקה הווטרינרית העירונית דרך מוקד 106. בכל כלב בעל רישיון, מושתל שבב מתחת לעור ובו פרטים על בעלי הכלב. השירות הווטרינרי יידע לאתר את הבעלים והכלב יוחזר אל ביתו בשלום.

השירות הווטרינרי בעיריית נס ציונה מאחל יום עצמאות שמח לנו ולבעלי החיים שלנו.

עבור לתוכן העמוד