• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
106 08-9383838
עיריית נס ציונה בגוגל עיריית נס ציונה בפייסבוק עיריית נס ציונה ביוטיוב
EN

ימים ראשונים בגני הילדים העירוניים

ימים ראשונים בגני הילדים העירוניים

שנת הלימודים תיפתח ב1/9 ואנו ערוכים ומוכנים לקלוט את ילדי נס ציונה בגני הילדים ברחבי העיר.

לאורך החופשה שקדנו על שיבוץ כח אדם מקצועי ומיומן בגנים, עסקנו בשיפוץ ותחזוקת המבנים וכעת, אנו מתרגשים יחד איתכם עם כניסת הילדים למערכת החינוך העירונית.

 

הימים הראשונים בגן - שימו לב!


בגני ילדים לגילאי חובה יתקיימו הלימודים כסדרם למן היום הראשון. הורים המעוניינים לקחת את ילדיהם מוקדם יותר יוכלו לעשות זאת בתיאום עם הגננת. 

 

בגנים שמבקרים בהם ילדים בני 4-3 יתקיימו הלימודים כדלהלן:
ביום הראשון לשנת הלימודים: בשעות 8:00 – 10:00.
ביום השני לשנת הלימודים: בשעות 8:00 – 11:00.
מהיום השלישי והלאה יתנהלו הלימודים כסדרם.

על אף הנאמר, ילדים שזו להם שנת לימודיהם השנייה בגן הילדים, ישהו בגן מן היום הראשון עד השעה 14:00 (השנה בשל העובדה שמדובר ביום שישי, עד השעה 12:45). הורים המעוניינים לקחת את ילדיהם מוקדם יותר יוכלו לעשות זאת  בתיאום עם מנהלת הגן.

 

שעות פעילות הצהרון – הצהרון יפעל מהיום הראשון ללימודים (השנה - החל מיום ראשון 3.9), בין השעות 14:00-17:00 (זאת, גם בגנים בהם הלימודים יסתיימו ביומיים הראשונים מוקדם יותר. אנו ממליצים להחזיר את הילדים בשעה 14:00 לצהרון, לשהות איתם מס' דקות ולקיים תהליך הדרגתי של הסתגלות למסגרת הצהרון).


יש לשלוח בגדי החלפה עם הילדים הצעירים ובקבוק מים אישי קטן.
אין צורך לשלוח אוכל עם הילדים.

 

סיוע ההורים בתהליך ההסתגלות של ילדיהם לגן:
בין אם ההורה הנו ותיק ומשופשף ובין אם הוא הורה "טרי וירוק", לכל הורה נצבט הלב כשהוא משאיר את ילדו בפעם הראשונה בידים זרות יחסית. הימים הראשונים מלווים אצל הורים רבים בייסורי מצפון ובחשש עמוק פן יתפסו בעיני ילדם כהורים "לא טובים". לכל הורה אופי אחר, פחדים משלו, רצונות משלו וכמובן ילד שונה ואחר ואף על פי כן מצורפות בזאת מעט עצות אשר יכולות לסייע לכל הורה (נכתב ע"י הפסיכולוג אבי בקר):
 

- ציינו ביומנכם העמוס את השבוע הראשון כשבוע חופש, כבו פלאפונים הורידו מסך והקדישו את עצמכם ל"פרוייקט ההתחלות". נכון זה קשה אך לא בלתי אפשרי! אם תנסו "לרקוד על כל החתונות" אתם וילדכם תצאו נפסדים.
- ילדים מצוידים בחיישנים רגישים מאוד. ילד המרגיש בחרדותיו ופחדיו של הוריו – ידבק בהם ואפילו ינצל אותם לטובתו האישית, לפיכך עם כל הקושי הכרוך בדבר- חובה עליכם ההורים לשדר ביטחון, רגיעה ולהיות החלטיים , ברורים ונחרצים בעת הפרידה.
- גם אם נדמה לכם ההורים כי אמרתם לילדכם כבר מאות פעמים את המשפט –"אמא/אבא יחזרו ויבואו לקחת אותך מן הגן..." – אמרו זאת שוב בכל פרידה, עד שתרגישו כי המסר הופנם וכי הילד נפרד בקלות ואפילו אומר את המשפט במקומכם. אל תיעלמו לילדכם, אמרו לו באופן ישיר שאתם הולכים. רצוי לקבוע טקס פרידה שיחזור על עצמו בכל יום מחדש. 
- לפני תחילת הלימודים (בימים שלפני פתיחת השנה) עשו עם ילדיכם את הדרך אל הגן או בית הספר. הראו לו את המבנה, פרטו והסבירו לו ככל יכולתכם- תחושת ההיכרות עם המקום תקל עליו בימים הראשונים.
- זכרו כי בהחלט מותר לבכות, אך אסור להיכנע לבכי. בכי לא תמיד משדר מצוקה אמיתית, לעיתים הבכי הוא דרך להתמודדות ולפורקן ולעיתים הוא "נשק" ואמצעי לחץ, אל תיכנעו לבכי... שדרו לילד כי מותר לו לבכות, אך הרבה יותר ישמח אתכם לצאת אל יומכם העמוס עם חיבוק, נשיקה וללא דמעות.
- לדבר- זה תמיד עוזר! אם ילדכם שולט בשפה, הרבו לשוחח עמו בימים הראשונים ולנסות להבין ממנו ממה נובעים פחדיו וקשיו. כל ילד הוא עולם ומלואו וכל ילד חווה דברים קצת אחרת, לעיתים שיחה פשוטה יכולה להבהיר, לשפוך אור ולהיות חלק משמעותי בפתרון הבעיה. הרבו לדבר אליו, להסביר ולפרט. גם אם ילדכם לא מרבה לדבר, הוא בהחלט שומע ומבין ( לעיתים קרובות אפילו עצם משמע קולכם ינסוך עליו בטחון ורוגע)."

לסיכום: על ההורה להיות שלם עם עצמו בהחלטה לשלוח את ילדו לגן, בבחירת הגן והגננת וכן לסמוך על הילד שיסתדר יפה בגן. יש לזכור שהסתגלות הינה תהליך וכל תהליך דורש זמן. ברגע שזה מה שחושב ההורה ומאמין בזה, הדבר מועבר באופן אוטומטי לילד והלב מקבל תחושה טובה ובטוחה. ברגע שההורה מהסס הוא מעביר תחושה של חוסר-בטחון לילד ואז הילד מביע זאת בבכי וחוסר הסתגלות.
זכרו היטב כי תהליך הפרידה וההסתגלות איננו קל, אך יחד עם זאת ככל שנהיה שלמים עם החלטתנו להכניס את הילד למסגרת ונהיה משוכנעים שאותה מסגרת אכן טובה ומתאימה לילד ונסמוך על הילד ועל הגננת, הרי שתהליך ההסתגלות יהיה קל יותר.

עבור לתוכן העמוד