• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
106 08-9383838
עיריית נס ציונה בגוגל עיריית נס ציונה בפייסבוק עיריית נס ציונה ביוטיוב
EN

מחוויות מתנדב ידיד לחינוך בסביונים - אורי זמיר

נגרות, פסיפס, מיניאטורות ומה שביניהם


מאת:  אורי זמיר, אמן עץ סטודיו ומתנדב בעמותת "ידיד לחינוך", נס-ציונה
מזה ארבע שנים פועלת בבית-הספר "סביונים" בנס-ציונה נגריה שמטרתה לתת לתלמידי בית-הספר נדבך חשוב של יצירה אשר איננה כלולה במסגרת פעילות עמותת "ידיד לחינוך" ואולי גם אינה מובנת מאליה, בתקופה בה מתנהלים חיינו באמצעות הסמרטפונים.
לפני כ-4 שנים, חזרתי לבית-הספר היסודי. הפעם, כדי להעניק לתלמידים משהו שאני אוהב באמת, יודע לעשות ומאמין בכל ליבי כי הינו בעל ערך מוסף גבוה מאוד.
נוצרה הזדמנות פז, בה מנהלת בית-הספר "סביונים" בנס-ציונה, בית-הספר אשר קיבל תו "בית-ספר ירוק מתמיד", ביקשה להעניק לתלמידיה "פעילויות נשכחות", כגון: נגרות וחקלאות.
היה זה שילוב מבורך של רצון טוב מצד סמדר בייז, מנהלת בית-הספר, עם תמיכתה של חנה ורשביאק, רכזת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה, אשר יצרה את הקשר ביני, כאמן בתחום העץ, לבין בית-הספר. כך נולדה הנגריה, בה זוכים התלמידים למספר שעות שבועיות של הנאה צרופה מעבודה פיזית, המביאה לידי ביטוי את יכולותיהם הטכניות המופלאות. למרות ששיעורי הנגרות מתקיימים בתום יום הלימודים, אף אחד מהתלמידים אינו מוכן להפסיד אותם.
אינני מורה בהכשרתי, אך הכלים אותם קיבלתי הן מ"ידיד לחינוך" והן ומבית-הספר, איפשרו לי לקלוט תלמידים מבלי לבחון מראש את יכולותיהם ולהתבסס על המלצת מורי בית-הספר. כך נוצר פסיפס מעניין של תלמידים עם מטרה משותפת: ליצור עבור בית-הספר ועבורם.
לדוגמה, ייצרנו השנה שולחנות מעץ עם פסיפס קרמיקה, המוצבים במבואה של בית-הספר ובנינו שרפרפים, מדפים ומתקני תלייה לבגדים, בתחום היצירה האישית.

אוסיף ואדגיש כי לימודי נגרות בבית-הספר, אינם אמנם חלק מהפעילות השגרתית בעמותת "ידיד לחינוך", אך תרומתם להעצמת התלמידים, להגברת הבטחון העצמי ולהבעת היכולות האישיות, הינה בעלת חשיבות רבה לאין ערוך.
השנה, שילבנו פעילות נוספת של יצירת מיניאטורות, נושא חדשני המביא לידי ביטוי עבודה מוטורית עדינה, תוך שימוש בחומרים מן הטבע ומיחזור חומרי גלם, נושא הקרוב לליבם של תלמידי בית-הספר ("ירוק מתמיד"), פעילות אשר זכתה להצלחה רבה.
בימים אלו, אנו מסכמים ארבע שנות פעילות, בהן השתתפו עשרות תלמידים מכיתות ה'  ו-ו' ועוד ידינו נטוייה.


כתב: אורי זמיר
ערכה: אורה גולן, מתנדבת ורכזת פרסום - "ידיד לחינוך" נס-ציונה

מאי 2016

עבור לתוכן העמוד