• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט
106 08-9383838
עיריית נס ציונה בגוגל עיריית נס ציונה בפייסבוק עיריית נס ציונה ביוטיוב
EN

מחלקת איכות סביבה

מנהל: תומר רחמים  
טל': 08-9383808
פקס: 08-9407688

כתובת: הבנים 9, נס ציונה

צור קשר

טיפים לחיסכון בחשמל

טיפים לחיסכון בחשמל

טיפים לחיסכון בחשמל בשימוש במוצרי חשמל ביתיים - באדיבות חברת החשמל

בחירה נכונה של מכשירי החשמל, הפעלה נכונה ונקיטת צעדים נלווים נוספים, מאפשרות לעיתים להפחית את עלויות השימוש השוטפות במכשירי החשמל הביתיים. הדגמים החדשים של מכשירי החשמל הם יותר משוכללים, מתקדמים, נוחים לשימוש וקלים לניקוי וטיפול מאשר הדגמים הישנים. כמו כן, הם יעילים יותר ובדרך כלל גם חסכוניים יותר.
 
• היצע רחב - המגוון הרחב המוצע היות בשוק מאפשר בחירה נבונה ונכונה יותר, המותאמת לצרכים. המגוון מאפשר בחירה נכונה יותר, המתבררת כחסכנית יותר, הן בעלות הרכישה והן בעלות השימוש השוטף.
• השוואת מכשירים בצריכת החשמל שלהם- לפני קניית המכשיר, כדאי לבדוק ולהשוות את הדירוג האנרגטי של המכשיר-  נתונים אלה מופיעים בדרך כלל בתווית המוצמדת למכשיר או בחוברת הוראות ההפעלה המצורפת אליו.
• התאמת מערכת החשמל - לפני רכישת מכשיר חשמלי בעל הספק גבוה, כגון מזגן, חשוב לבדוק אם מערכת החשמל בדירה ערוכה להתקנתו ולהפעלתו. ככל שחיבור החשמל גדול יותר, ניתן להפעיל יותר מכשירי חשמל בו-זמנית. עבור מכשירי חשמל בעלי הספק גבוה (יותר מ-2,000 וואט), יש להכין מעגל נפרד בלוח החשמל של הדירה. יש להקצות שקע נפרד לכל מכשיר קבוע, ולחלק נכון את עומס המכשירים בין כל מעגלי החשמל. לביצוע העבודה יש להזמין חשמלאי מורשה.
 
מקרר ומקפיא:
מקרר ומקפיא אינם בעלי הספק גבוה, אך צריכת החשמל שלהם יכולה להיות גבוהה עקב פעולתם הקבועה, 24 שעות ביממה, כל ימות השנה.
צריכת החשמל של מקרר ומקפיא משתנה מאוד מסוג אחד של מכשיר למשנהו, וככל שקיבולת מכשירים אלה גדולה יותר, כך עולה צריכת החשמל שלהם. צריכת החשמל מושפעת מרמת הבידוד התרמי בדפנות המכשיר, מרמת האיטום של הדלתות, מכמות המזון המאוחסנת במכשיר, מרמת הקירור הנדרשת, מתדירות פתיחת הדלתות וממשך הזמן שהדלתות פתוחות, מהטמפרטורה ומהלחות היחסית במקום שבו נמצא המקרר ועוד.
 
מדיח כלים:
צריכת החשמל של מדיחי הכלים משתנה בעיקר בהתאם לגודל המדיח, לכמות הכלים להדחה, לתוכניות הפעלה של המדיח ולטמפרטורת המים.
מדיח כלים גדול, שרוחבו 60 ס"מ ומתאים להדחה של 12 מערכות כלים, יעיל יותר ממדיח כלים צר, שרוחבו 45 ס"מ ומתאים להדחה של 8 מערכות כלים, כאשר שניהם מופעלים בקיבולת מלאה.
 
תנור אפייה:
צריכת החשמל של תנור אפייה תלויה בעיקר בגורמים הבאים: כמות המאכלים המכינים וסוגם, רמת הבידוד התרמי של דפנות התנור ורמת האיטום של הדלתות. כמו כן, הצריכה מושפעת מאופן הפעלת התנור: מספר הפעמים שבהן נפתחת הדלת במהלך הבישול או האפייה, משך החימום המקדים לפני הכנסת המאכלים לתא האפייה ועוד.
מומלץ שלא לחמם את התנור מראש, אלא אם כן נדרש בהוראות ההכנה של המאפה או התבשיל. עדיף להשתמש בטוסטר אובן או במכשירים קטנים אחרים לצליית בשר שמשקלו קטן מ-2 ק"ג, להפשרה ולחימום ארוחות ולבישול כמויות מזון קטנות. כמו כן, מומלץ לבשל, לאפות ולחמם מספר תבשילים בו זמנית, פעולה זו מתאפשרת באמצעות תוכנית ה"טורבו". בנוסף, כשתנור האפייה משולב במיקרוגל, מומלץ להשתמש בתוכנית המשולבת.
ניתן להפסיק את פעולת התנור כ-10 דקות לפני סיום תהליך האפייה ולנצל את החום הנותר לאחר כיבוי המכשיר, לשם סיום הבישול ומומלץ להימנע מפתיחת דלת התנור במהלך הפעלתו.
 
כיריים חשמליות:
כשמכינים תבשיל המצריך בישול ממושך (יותר מ-40 דקות), כדאי להשתמש בסיר לחץ, החיסכון משמעותי גם במשך זמן הבישול וגם בצריכת החשמל. כמו כן, כדאי לא להרים את המכסה בזמן הבישול, מכיוון שהדבר גורם לאיבוד חום ולצריכת חשמל מוגברת. בנוסף, כדאי להפסיק את פעולת הכיריים כ-10 דקות לפני סיום תהליך הבישול, ולנצל את החום שנשמר בסיר להמשך הבישול. יש לשים לב כי עלות החשמל לבישול על כיריים חשמליות מושפעת לא רק מסוג הכיריים, אלא גם מכלי הבישול, מסוג הבישול ומכמות התבשיל.
 
דוד לחימום מים:
צריכת החשמל של דוד לחימום מים, מושפעת בעיקר מהגורמים הבאים: הרגלי שימוש בדוד, בעיקר משך הזמן שבו המשתמש נוהג להשאיר את מפסק הדוד במצב "מחובר", כמות המים החמים הנצרכים בדירה והטמפרטורה שלהם, הטמפרטורה ההתחלתית של המים הקרים המתחממים, כמות האבנית שהצטברה בדוד, איכות הבידוד התרמי של הדוד והתנאים בסביבה שבה נמצא הדוד.
בנוסף לאלה, משפיעים גם רמת הבידוד התרמי של צנרת המים החמים, אורך צנרת המים החמים, עונת השנה, מזג האוויר ורמת העננות בשעות היום. כמו כן, יש לשים לב כי קבלת אותן כמויות של מים חמים, באמצעות חימום חשמלי של דוד שמש, כרוכה בצריכת חשמל גבוהה יותר מזו הנדרשת באמצעות דוד חשמל, כתוצאה מריחוק דוד השמש מהדירה, היות והוא מותקן על גג הבניין.
 
מכונת כביסה:
צריכת החשמל של מכונת כביסה תלויה בעיקר בתוכנית ההפעלה של המכונה, בכמות הכביסה, בטמפרטורת המים המוזרמים, בחומרי הניקוי ובמכונה עצמה. בדרך כלל המכונות החדשות חסכוניות יותר ומאפשרות מגוון רחב יותר של תוכניות.
בנוסף, כדאי וחסכוני יותר למלא את המכונה עד לקיבולת המרבית שלה. כדאי להפעיל תוכנית כביסה עם שטיפה מוקדמת רק כאשר הכביסה מלוכלכת במיוחד וזקוקה לניקוי יסודי. כביסה שאפשר לכבס בהרתחה (95 מעלות), אך אינה מלוכלכת במיוחד, ניתן לכבס בתוכנית חסכונית ובטמפרטורה של 60 מעלות, אם משתמשים בחומרי ניקוי יעילים.
 
מייבש כביסה:
צריכת החשמל של מייבש כביסה בעל הספק נתון מושפעת מזמן הפעלת המייבש, מכמות הכבסים לייבוש, מכמות המים שנספגו בכבסים המיועדים לייבוש ומטמפרטורת האוויר שנשאב מבחוץ אל תוך המייבש.
רצוי לבחור במייבש המאפשר הפעלת מגוון רב של תוכניות, בהתאם לסוג הכביסה, כמו כן, כדאי להפעיל את המייבש רק כאשר הקיבולת שלו נוצלה במלואה. חשוב לנקות את מסנן האוויר אחרי כל פעולת ייבוש ולכמויות כביסה קטנות מומלץ להפעיל תוכנית חסכונית.
 
מזגן:
יש לנקות את מסנני המזגן אחת לחצי שנה, היות ומזגן עם מסנן סתום ומלוכלך עלול לגרום לנזילות מים, הגדלת צריכת החשמל ומאמץ יתר של המדחס עד לכדי השבתה מוחלטת של מזגן.
כמו כן, חשוב להימנע מחסימת פתחי האוויר של המזגן, היות וחסימת פתחי כניסת האוויר תמנע סירקולציה  של האוויר, תגדיל צריכת החשמל ותגרום למאמץ יתר של  המדחס עד כדי השבתה מוחלטת של המזגן.
מומלץ לדאוג ליצירת צל על היחידה החיצונית של המזגן, היות והשמש נוטה לשחוק מכשירים, זאת ועוד, ככל שהפרשי הטמפרטורה בין היחידה הפנימית לחיצונית נמוכים יותר, כתוצאה מכך הנצילות גבוה יותר והחיסכון גדול יותר. כמו כן, מדחס הנמצא בשמש יעבוד קשה יותר ויצרוך חשמל רב יותר. ניתן להיוועץ באנשי מקצוע כיצד לבצע זאת מבלי לחסום את זרימת האוויר סביב היחידה ומעליה.
כדאי להתקין בחדרים הממוזגים מד טמפרטורה, בעזרתו ניתן לכוון את התרמוסטט של המזגן, כך שהטמפרטורה תעמוד על הטמפרטורה המומלצת - כ-25 מעלות, החוסכת בחשמל.
חשוב לזכור שכל הורדה של הטמפרטורה במעלה אחת מגדילה את צריכת החשמל למיזוג אוויר בכ-5% .
מומלץ לסגור היטב את הפתחים דרכם עלול אוויר חם לחדור אל החדר הממוזג ואת דלתות החדרים שלא מעוניינים לקרר, על מנת לשמור על אפקטיביות המזגן.
כדאי לכוון את פתחי פיזור האוויר הקר כלפי מעלה, מכיוון שאוויר קר יורד למטה, כך שנוצרת סירקולציה אפקטיבית יותר של פעולת קירור החדר.
 
בימי הקיץ החמים, חשוב לתכנן את השימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה, כגון; מדיח-כלים, מכונות כביסה, תנורי אפיה, כיריים חשמליים, דוד חשמלי, שואבי אבק, לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות. במיוחד יש להשתדל שלא לעשות שימוש במכשירים אלה בין השעות 10.00 ל- 17.00.
 
לפרטים נוספים ולמידע נוסף אודות צריכת חשמל ביתיים, ניתן להיכנס לאתר חברת החשמל  www.iec.co.il
 

עבור לתוכן העמוד